Lenovo Vibe Z2 İncelemesi ve Tanıtımı

  • - 05 Eylül 2014

Özellikle ürettiği bilgisayarlar ile hayatımızın parçası olan batılı şirket Lenovo, şöhretine doyamadı ve Lenovo Vibe Z2 Pro isimli akıllı cihazını duyurdu. Ancak Pro modeli bir kenarda dursun, onun mütevazı ve küçük kardeşi olan Lenovo Vibe Z2 de akıllı telefonlar arasında yerini aldı. Cihaz özelliklerini birlikte inceleyelim…

  • Tasarım

Vibe Z2 Pro modelinde olduğu gibi, bu model de tamamıyla metalden üretilmiş. Sağlamlığına diyecek söz yok. Arkasındaki ufak süslemeler bu sert görünümlü cihaza bir tatlılık katmış. Ancak kamera bölgesinde yer alan 4 vida, tasarımı sanki biraz amatörce göstermiş. Böyle bir cihazı açık tutabilmek için ise tam 3000 mAh gücünde pil kullanılmış. Keskin kenarları hoş bir görüntü katsa da, telefonun elde pek rahat durmadığını söylemek gerekir. Ayrıca telefon Android 4.4 Kitkat sürümü ile üretilmekte.

Vibe Z2 - 1

  • Ekran

Lenovo Vibe Z2’de 5,5 inçlik 720 x 1280 piksel çözünürlüğünde 267 ppi piksel yoğunluğuna sahip bir ekran bulunuyor. Henüz emin olamasak da, Lenovo’nun söylediğine göre toza ve suya karşı dayanıklı IPS LCD ekran kullanılmış. Son olarak söylemek gerekirse ekran, 520 birim ile oldukça yüksek bir aydınlatma değerine sahip.

Vibe Z2 - 3

  • Donanım

Lenovo’nun bizi en çok şaşırtan kısmı belki de işlemci ve yonga seti. HTC Desire 820’deki gibi bu cihazda da 64-bit Qualcomm Snapdragon 615 kullanılmış. Snapdragon 615 yongada 2 kümeye dağıtılmış toplam 8 çekirdek bulunuyor. Bu da üst sınıf bir işlemci anlamına geliyor. Cortex-A53 ile desteklenen cihazın 1,7 GHz işlemci gücünü atlamamak gerekir. Grafik işlemcisini Adreno 405 olarak belirleyen Lenovo, cihaza 1 GB RAM eklemiş. Aralıklı olarak donmalar yaşanmasına sebep olsa da, gelebilecek bir güncelleme ile bu sorun da çözülebilir.

  • Kamera

Lenovo Vibe Z2, arka ve ön olmak üzere iki adet kameraya sahip. Arka kamerası 13 MP değerinde OIS sensörlü Sony Exmor BSI olarak üretilen telefonun ön kamerası ise 8 MP değerinde. Bu müthiş ön kamera ile harika özçekimler yapabilirsiniz. Ayrıca arka kamera ile 30 fps’lik 1920 x 1080 çözünürlüğünde videolar çekilebileceğini de hatırlatalım.

Lenovo Vibe Z2 - 2

Yorum

Lenovo Vibe Z2’nin, Çin ve Doğu Asya pazarında 429 dolardan alıcı bulması bekleniyor. Ekim ayında Avrupa ve Pasifik dolaylarında da cihaz satışa sunulacak. Lenovo’nun bu amiral gemisi sayılabilecek modelinin, rakiplerine oranla daha ucuz olacağı görüşündeyiz. Doğrusunu söylemek gerekirse firmanın geleceği sağlam ve cihazın da önü açık.

Görüntülemeler
73
Konu Kategorileri:
Mobil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.