Mobil Cihazlarda Google Chrome Kullanıcılarının Sayısı 400 Milyona Ulaştı

Mobil-Cihazlarda-Google-Chrome-Kullanıcılarının-Sayısı-400-Milyona-Ulaştı.jpg

Google, yıllar önce bilgisayar ortamında Chrome’u duyurduktan sonra kısa sürede milyonlara hatta milyarlara hitap etmeye başlamıştı. Internet Explorer’ın aşırı yavaşlığı, diğer tarayıcıların da işlemci ve RAM kullanımı, birçok kullanıcıyı Chrome’a yönlendirmişti. Google Chrome’un Android sürümü ise bugün itibariyle 400 milyon kullanıcıya erişmiş oldu.

Haziran ayında Google, Chrome mobil kullanıcılarının 300 milyon rakamına ulaştığını duyurmuştu. Bu rakam, geçtiğimiz dönemin 10 katı seviyesindeydi. Geçtiğimiz 6 aylık dönem itibariyle 400 milyon kişiye ulaşan uygulama, Google yöneticisi Darin Fisher’ın açıklamalarıyla bizlere ulaştı. Görsel değişikliğin yanı sıra, Chrome’a ekstra birkaç özellikler daha eklendi.

Değişen özelliklerden bahsedersek, önceden ekrana çift dokunduktan 300ms (0,3 saniye) sonra tepki veren Chrome artık anında tepki veriyor. Böylece kullanıcılar, aradaki gecikmenin de kalkmasıyla animasyonlarda ekstra performans elde ediyorlar. Web sayfaları da artık araç çubukları ile aynı renk olan uygulamanın, Android 5.0 ‘da uyumlu olabilmesi için de çeşitli çalışmalar sürdürülmüş.

Ayrıca Fisher, mobil cihazınızın GPU yükünü azaltacak olan bir takım düzeltmelerin de yapıldığını anlatan İngilizce bir video yayınladı. Bu noktada verilebilecek en önemli bilgi, GPU yükünün azalmasıyla pil ömrünün artacağı olacaktır. Pil ömrünün artmasıyla birlikte Google, artık kullanıcılara mobil dostu bir “Hızlı Arama” menüsü de sunacak. Performansıyla göz doldurmaya devam edecek olan Chrome’un, yıllar içerisinde milyarlar seviyesine rahatlıkla ulaşacağı düşüncesindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git