• 1527 içerik
  • 24 kategori
  • 2947 yorum

Mobil Cihazlarda Google Chrome Kullanıcılarının Sayısı 400 Milyona Ulaştı

Google, yıllar önce bilgisayar ortamında Chrome’u duyurduktan sonra kısa sürede milyonlara hatta milyarlara hitap etmeye başlamıştı. Internet Explorer’ın aşırı yavaşlığı, diğer tarayıcıların da işlemci ve RAM kullanımı, birçok kullanıcıyı Chrome’a yönlendirmişti. Google Chrome’un Android sürümü ise bugün itibariyle 400 milyon kullanıcıya erişmiş oldu.

Haziran ayında Google, Chrome mobil kullanıcılarının 300 milyon rakamına ulaştığını duyurmuştu. Bu rakam, geçtiğimiz dönemin 10 katı seviyesindeydi. Geçtiğimiz 6 aylık dönem itibariyle 400 milyon kişiye ulaşan uygulama, Google yöneticisi Darin Fisher’ın açıklamalarıyla bizlere ulaştı. Görsel değişikliğin yanı sıra, Chrome’a ekstra birkaç özellikler daha eklendi.

Değişen özelliklerden bahsedersek, önceden ekrana çift dokunduktan 300ms (0,3 saniye) sonra tepki veren Chrome artık anında tepki veriyor. Böylece kullanıcılar, aradaki gecikmenin de kalkmasıyla animasyonlarda ekstra performans elde ediyorlar. Web sayfaları da artık araç çubukları ile aynı renk olan uygulamanın, Android 5.0 ‘da uyumlu olabilmesi için de çeşitli çalışmalar sürdürülmüş.

Ayrıca Fisher, mobil cihazınızın GPU yükünü azaltacak olan bir takım düzeltmelerin de yapıldığını anlatan İngilizce bir video yayınladı. Bu noktada verilebilecek en önemli bilgi, GPU yükünün azalmasıyla pil ömrünün artacağı olacaktır. Pil ömrünün artmasıyla birlikte Google, artık kullanıcılara mobil dostu bir “Hızlı Arama” menüsü de sunacak. Performansıyla göz doldurmaya devam edecek olan Chrome’un, yıllar içerisinde milyarlar seviyesine rahatlıkla ulaşacağı düşüncesindeyiz.

Cem

Yazar: Cem

#editör

Cem Yılmaz, 25 yaşında ve çevre mühendisi. 1995 Yılından beri bilgisayar ve 2003 yılından beri internet kullanıcısı olan yazar dostunuz; bilgisayar oyunları, basketbol ve animelere karşı ilgi duymakta. Namık Kemal Üniversitesi'ni bitiren yazar, intermediate seviyesinde İngilizce'ye sahip. Ayrıca yazar, boş zamanlarında bol bol twitch.tv/cemgineer adresinde yayın yapmakta ve MobilAmca Youtube kanalı için videolar hazırlamaktadır.

151 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.