Mobil Hatlara Vergi İadesi Yapılacak!

mobil-vergi.jpg

Özel İletişim Vergisi tebliğine göre, Gelir İadesi Başkanlığı aracılığı ile hazırlanan taslakta cep telefonu üzerinden interneti kullanan 14 milyona yakın kullanıcıya, fazladan alınmış olan vergiler geri ödenecek.

Özel İletişim Vergisi (ÖİV) tebliğinde, ön ödemeli cep telefonu kullanıcılarının internet hizmetinden yararlanmaları söz konusu olduğunda kişilere iade ödemelerin yapılacağına dair bilgiler yer alıyor.

Peki, bu geri ödeme nasıl olacak?

GSM operatörlerinin abonelerin yaptığı yüklemelerden %25 oranında ÖİV hesaplaması değişmeyecek. Kullanıcılar, yüklemelerini internet üzerinde kullandıkları taktirde, kullanım miktarına denk gelen fiyattan fazladan alınmış ÖİV miktarını hesap edecek. Böylece mobil haberleşme sahipleri, internet hizmetinden yararlanan 14 milyon hat abonesinin fazladan verdiği vergileri 3’er ay bölünmüş şekilde hesaplayıp, o dönemdeki ay sonuna kadar kullanıcılara bilgi verecek ve kullanıcıların istediği şekilde geri ödenecek.

Bu uygulama 1 Mart’ta yürürlüğe girdi. Bu nedenle ilk hesaplama işlemi Mart ve Eylül arası dönemlerini kapsıyor. ÖİV oranı da %5 olarak uygulanmış olacak.

Kullanıcılar geri ödemelerini istedikleri şekilde alabilecekler. Nakit veya hatlarına yükletebilecekler. Hat üzerinden yükleme tercih edilirse, ön ödemeli hatlara yükleme yapıldığı sırada ÖİV ve KDV hesabı yapılacak. Yani geri ödeme yapılacak olan parayı bu şekilde isterseniz yine kesinti olacak. Aboneler nakit olarak iade istediklerinde ise teminat karşılığı ve ya vergi inceleme yapıldıktan sonra geri ödemelerini alabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git