• 1530 içerik
  • 24 kategori
  • 2954 yorum

MusiXmatch – Android Şarkı Sözü Bulma Uygulaması

Yabancı veya Türkçe bir şarkı dinlerken, şarkının sözlerini hep merak edip bunu araştırmışızdır. Şarkıyı anlamak istiyoruz. Kimi zaman bu çok basit olmuşken, kimi zaman da şarkının sözlerini ararken şarkının bitmesiyle karşılaşıyoruz. Bu basit düşünceden yola çıkan geliştiriciler, Musixmatch adlı uygulamayı yapmışlar.

Musixmatch, piyasadaki şarkı sözü programlarından farklı olarak, vokalle şarkı sözlerini bir arada götürebiliyor, buna ek olarak da şöyle bir güzelliği var; siz sözlere eşlik edebilin diye vokalden yaklaşık 1 ya da 2 saniye önce size sözleri gösteriyor. Siz şarkıyı dinlerken sözü bulamazsa da size güzel bir mesaj veriyor, “Altı milyon şarkı sözü olan bir veritabanımız var; ama bu şarkı yok, şimdilik.”. Şarkıyı dinlerken programı açmanıza da gerek yok, siz kendi playerınızı kullanırken, o alttan zaten işlemini tamamlayıp size sözü bulduğu uyarısını veriyor.

Program son güncellemeyle piyasadaki rakiplerini tamamen ortadan kaldıracak bir özellik ekledi. Bir şarkı çalıyor, bir yerde duydunuz ve merak ediyorsunuz. Bu çalan şarkıyı bulmaya yönelik olan programları zaten biliyoruz. Musixmatch, dinleyerek şarkı bulma özelliğini de bünyesine eklemiş durumda ve şarkıyı bulduktan sonra, şarkı o anda hangi sözde ise program onu gösterip, yine eş zamanlı olarak vokalle beraber şarkıyı ilerletiyor. Bu yöntemle bulduğumuz şarkıyı, daha sonra “History” kısmında bulabiliyoruz. Sadece bu amaca yönelik yapılmış programlarla da yarışır durumda. Ek olarak musixmatch, çok basit bir arayüze sahip. Ne yapmak istiyorsanız onu hemen bulabilirsiniz.

Eğer siz de şarkı dinlemeyi seviyor, sözleri merak ediyor ve araştırıyorsanız, bu program kesinlikle telefonunuzda bulunması gereken bir program.

Sinan

Yazar: Sinan

#editör

26 yaşındaki editör Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Özellikle teknoloji dünyasındaki yenilikleri paylaşmayı sever ve bu paylaşımlardan bir şeyler öğrenilmesini ister.

391 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 1 yorum var
gulsum 10 Temmuz 2014 / 21:31

Peki bu programa bizde şarkı sözü ekleyebiliyor muyuz? Yani dinlediğim şarkının sözünü içinde barındırmıyorsa ben bu şarkının sözlerini programa ekleyebiliyor muyum?