Netflix İçin RTÜK Dönemi Başlıyor!

Bugün itibariyle gazetelerde de çıkan internet üzerinden yayın yapan platformların RTÜK’ün kontrolü altında olduğu haberi yayınlanmıştı. Bu platformların en popüler kuruluşlarından biri olan Netflix de artık RTÜK’e bağlı olacağı için sosyal medyada büyük tepki topladı. Yeni düzenlemeyle birlikte internette yayın yapan şirketler RTÜK’ten lisans almak zorundalar. Aynı zamanda bu lisans için 100 Bin TL ödenecek ve bu ücretin bir bölümü RTÜK’e verilecek.

Netflix, Yeni Düzenleme İçin Açıklama Yaptı

Bu düzenlemeden sağlanan kazançların vergilendirilmesi için bu tarz kuruluşların (hem yurt içi hem de yurt dışı) ve internet üzerinden yayınlanan haber sitelerinin ülkemizde şirket kurması artık zorunlu olacak. Bunun yanı sıra en dikkat çeken yenilik ise tüm yayınların artık RTÜK’ün kontrolü altına alınması oldu. Böylelikle Netflix’teki yayınların çoğu sansürlenmiş olacak.

Paylaşılan verilere göre Netflix’in sözcülerinden konu ile ilgili şu açıklama yapıldı;

“İnternet içeriklerine yapılan bu yeni düzenlemenin yakın takipçisiyiz. Türkiye de bu alanda en önemli pazarlardan biri. Bu sebeple hem dizi hem de film sektörü için beraber yatırım yapmak ve kullanıcıların bu yayınlara ulaşabilmelerini sağlamak için çalışacağız.”

RTÜK, yeni düzenlemesini duyurduktan sonra çoğu kullanıcı Netflix’in ülkemizden çekileceğini düşündü. Ancak açıklamalara göre şuan için böyle bir durum söz konusu değil.

Görüntülemeler
67
Konu Kategorileri:
Mobil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.