Nokia 5G Testlerine Başlıyor

Nokia-Logo.jpg

Microsoft, 2013 yılında 7,1 milyar dolara Nokia’yı satın aldığını duyurmuştu. Microsoft’un satın almadığı kısım, yani hâlâ Finlandiya’da çalışmalar yürüten Nokia 5G teknolojisi ile ilgili çalışmalar yürüterek önemini korumaya devam ediyor.

Nokia’nın satın alınmadan kalan kısmı, Siemens ile bir ortaklık anlaşması imzalandı. Bu anlaşma sonucunda Nokia Siemens Network olarak bilinen bir şirket kurulmuştu. Artık bu şirket Nokia Networks olarak geçiyor.

Nokia Networks, mobil operatörleri yönlendirerek Ericsson, Alcatel-Lucent, Huawei gibi ünlü markalarla çalışmalar yapıyor. Yapılan çalışmaların genelini 5G teknolojisinin oluşturduğu biliniyor. Tüm bu şirketlerin çalışmalarının geleceğin şekillenmesinde önemli rol oynayacağı kesin.

Nokia, önümüzdeki yılın başlarında Finlandiya’nın Oulu kentine testler yapmak için gidecek. Veri aktarım testlerinin yapılacağı kentte alınan sonuçlar ve elde edilen tüm veriler yatırım ortakları ile paylaşılacak. Hatta rakipleri ile bile paylaşacaklarını açıkladılar. Amaçlarının işbirliği modeli olduğu ve her ne kadar yavaş büyümeye sebep olsa da faydalı olacağı bilinmekte.

5G teknolojisinin tam olarak ne seviyede olacağını hiçbir firma tahmin edemiyor. Şu anki mevcut LTE teknolojisinin 1000 katı mı yoksa 10 ile 100 katı mı olacağını zaman gösterecek. Ancak asıl amaç, enerji tüketiminin azaltılması olacak. Bu da %90 dolaylarında gerçekleşecek. Tüm veriler göz önüne alındığında uzmanlar, tahminen 20ms ping ve 500 Mbps bağlantı hızı olacağı görüşünde birleşiyorlar.

Nokia hâlihazırda kablosuz teknoloji için NTT DoCoMo ile mülakat hâlinde. Samsung da, Japonya’da Nokia ve DoCoMo’ya katılacak. 2020 Yılının başlarına kadar 5G teknolojisi ile ilk ticari dağıtımın gerçekleşeceği görüşündeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git