Nokia Lumia 730 İncelemesi ve Tanıtımı

  • - 04 Eylül 2014

Günümüzün en moda fotoğraf pozu olan “Selfie” yani özçekim için artık üreticiler telefon geliştirir oldu. IFA 2014 Berlin’de duyurulan Nokia Lumia 730 model akıllı cihazı, bu yazımızda inceleyeceğiz. Bakalım Nokia bu kez bizlere neler sunmuş?

  • Tasarım

Bilindiği üzere Nokia, Microsoft’un olduğundan Windows işletim sistemine sahip cihazlar üretiyor. Bu cihazda Windows 8.1 işletim sistemi kurulu olarak satışa sunuluyor. 130 gram ağırlığındaki cihazın boyutları 134,7 x 68,5 x 8,7 mm şeklinde.

  • Ekran

Nokia Lumia 730’un 4,7 inçlik bir ekranı var. 720 x 1280 gibi iyi sayılabilecek bir çözünürlükle üretilen telefonun piksel yoğunluğu ise tam 312 ppi. OLED teknolojisine sahip olan cihazın darbeye karşı dayanıklı camdan yapıldığını da belirtmek gerekir.

  • Kamera

Kuşkusuz bu cihazın en önemli özelliklerinden birisi kamerasıdır. Arka ve ön olmak üzere 2 adet kameraya sahip olan cihazın arka kamerası 6,7 MP iken, ön kamerası başarılı özçekimler yapabilmek için 5 MP olarak tasarlanmış. Arka kamera ile 1920 x 1080 çözünürlüğünde 30fps’ye sahip videolar çekebilirsiniz. LED flaşa sahip olan arka kameranın ayrıca coğrafi konumlama, otomatik odaklanma, yüz tanıma teknolojisi, gece modu, özel efektleri, beyaz dengeleme gibi bir çok özelliği de mevcut.

  • Donanım

Nokia, Lumia 730 modelinde Qualcomm Snapdragon 400 model yongayı kullanmış. 4 Çekirdekli Quad core 1,2 GHz işlemciyi henüz açıklanmayan bir grafik işlemci ile desteklemişler. 1 GB RAM’e sahip olan cihazın dâhili hafızası da 8 GB boyutunda. Tabi ki microSD kart ile 128 GB boyutuna kadar yükseltilebiliyor.

  • Pil Gücü ve Diğer Özellikleri

Lumia 730, 2220 mAh gücünde pil ile satışa sunulacak. Telefonun bekleme süresi 600 saat yani 25 gün olarak belirtilirken, konuşma süresi de 22 saat olarak lanse edildi. Tabi ki telefonun bir diğer özelliği olan çift simi aktif olarak çalıştırma özelliğini de atlamamak gerekir. NFC ve USB 2.0 desteği de bulunan cihazın Microsoft tarafından belirlenen fiyatı vergiler hariç 199 € olarak duyuruldu.

Yorum

Cihazın artıları saymakla bitmiyor. 4,7 inçlik geniş ekranı, 720 x 1280 çözünürlüğü, 312 ppi piksel yoğunluğu gerçekten harika özellikler. Çift sim çalıştırması, 4G desteklemesi ve dört çekirdekli işlemciye sahip olması da diğer artı özelliklerinden. Windows işletim sistemli bu harika cihazın ülkemizde de satışa çıkmasını dört gözle bekliyor olacağız.

Görüntülemeler
75
Konu Etiketleri:
Konu Kategorileri:
Mobil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.