Patlayan Akıllı Telefonlar

111

Günümüzde teknoloji öyle bir hal aldı ki, yokluğunda ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Özellikle telefonlar kişilerin ayrılmaz birer parçası olmaya başladı. Akıllı telefonların iyice kendini geliştirmesiyle birlikte günlük her ihtiyacımızı kolay bir şekilde karşılamamıza yardımcı olan telefonlarımızın aslında potansiyel birer tehlike olduğunun farkında mıyız?

Doğru bir şekilde kullanımına dikkat etmemiz gereken cep telefonları özellikle kavurucu sıcakların kendisini iyice hissettirdiği yaz aylarında ısınmanın etkisiyle bataryalarının patlamasına ve elektrik çarpmasına neden olabilmekte. Bu olayın ülkemizde gerçekleşen bir örneğini bu yazımızda siz değerli okuyucularımızın bilgisine sunmak istiyoruz.

222

Geçtiğimiz aylarda Zonguldak’ta cep telefonları ve cep telefonu parçaları satan bir dükkanda meydana gelen bir olay cep telefonlarının potansiyel tehlikelerini gözler önüne sermekte. 15 yaşındaki bir genç dükkanda masanın üstünde gördüğü telefonu eline aldıktan sonra çok ısındığını fark edip bataryasına bakmak için telefonu açtığında batarya alev alarak patladı.

333

Bundan başka İsviçre’de yaşanan bir olayda 18 yaşındaki bir genç kızın akıllı cep telefonu hiçbir müdahale olmadan kendiliğinden cebinde patladı ve genç kız bu olayda ciddi şekilde yaralandı.

Cep telefonlarının bu sıra dışı patlamaları akıllı telefon üreticilerini de alarma geçirdi ve konuyla ilgili çalışmaları yapmaya başlamalarına sebep oldu. Uzmanlar telefonlarımızı uzun süre şarja takılı olarak bırakmamamızı ve direk güneş ışığına maruz kalacakları yerlerde bulundurmamamızı önemle tavsiye etmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git