• 1530 içerik
  • 24 kategori
  • 2954 yorum

QR Barkod Tarayıcısı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzde teknolojinin geldiği nokta şüphesiz ki hayal edilemeyecek bir nokta idi. Teknolojinin şu anki duruma gelmesi ve diğer sektörlerdeki gelişmeler elbette hepsi insan için. Gelişen teknoloji ile insanlara sunulan bir yenilik de barkod sistemi. Biz de QR Barkod sisteminin nasıl kullanılacağını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Barkod sisteminin kökü 1940’lara dayanmakta ancak tarihçesi ve geçmişi bizi pek de ilgilendirmemekte. Önemli olan QR Barkod dediğimiz son zamanların en kullanışlı barkodlar. Akıllı telefonların da yaygınlaşması bu barkodların kullanım alanları da elbette genişledi.

QR kod Nedir?

QR Kod (Quick Response Kod) vakt-i zamanında Japonya’da Denso Wave tarafından geliştirilen bir kodlama sistemidir. Kısaca eskiden ambalajların üzerinde gördüğümüz çizgi çizgi barkodların gelişmiş hali diyebiliriz.

QR kod nerelerde kullanılır?

Yeni teknoloji ile donatılan Qr kodu;

  • Turizm amaçlı tanıtımlar için,
  • Ürünlerin özelliklerini tanıtmak için,
  • Bir deneme kitabı kitapçığında sorunun çözümünü öğrenmek için,
  • Facebook sayfanızı tanıtmak için,
  • Bir gıda ürünün üzerindeki QR kod ile hammaddenin üretimini, son kullanma tarihini, üretim yerini vs. öğrenmek için,
  • Bir ankete katılmak için,
  • Wi-Fi şifresini edinmek için (herhangi bir kafenin tanımladığı QR kodu taratarak Wi-Fi ağına erişebilirsiniz)

gibi gibi daha bir çok fonksiyon için QR kodu kullanabilirsiniz.

Nasıl kullanılır bu QR kod ve tarayıcısı?

Öncelikle QR kod nasıl oluşturulur onu bilmek lazım. İnternette online olarak bu iyi yapan onlarca web sitesi bulunuyor. Hemen hemen tüm siteler işinizi görebileceği gibi içlerinden birisini de seçebilirsiniz. Biz http://www.the-qrcode-generator.com/ sitesini seçtik. Burada QR kodunuzu oluşturarak istetiğiniz amaç için kullanabilirsiniz.

QR kod’u nasıl okutacağınıza gelecek olursak;

Öncelikle bir kameraya ihtiyacımız var. Bu bir telefon kamerası da olabilir, webcam da olabilir. Akıllı telefonunuz var ise Android için buradaki, iOS için buradaki barkod tarayıcıyı kullanabilirsiniz. Webcam kullanarak QR kod okutacaksanız yine yukarıda belirttiğimiz sitedeki SCAN sekmesinden bunu yapabilirsiniz.

Akıllı cihazınıza yüklediğiniz uygulamayı açtıktan sonra kamera açılacaktır zaten. Kameranızı QR kod’a tuttuktan birkaç saniye sonra zaten ne olduğunu tespit edecektir. Daha sonra QR kodun tanımlandığı sayfaya sizi yönlendirecektir zaten.

Sinan

Yazar: Sinan

#editör

26 yaşındaki editör Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Özellikle teknoloji dünyasındaki yenilikleri paylaşmayı sever ve bu paylaşımlardan bir şeyler öğrenilmesini ister.

391 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.