Samsung Galaxy Alpha İncelemesi ve Özellikleri

  • - 13 Ekim 2014

Giriş

Samsung Galaxy serisi ile her geçen gün sükse yaratmaya devam ediyor. Galaxy Alpha modeli, ilk bakışta hoş bir görüntüyle kendine çekiyor. Bazı markalar telefon tasarımlarında sık değişiklik yapsalar da, Samsung bu konuda fazla taviz vermiyor. Herkesin bildiği üzere Android işletim sistemi Samsung ile meşhur oldu. Dolayısıyla telefonun donatılması en ileri düzeydeyken, tek eksik yanı tasarım sırasında atlanan ufak tefek şeyler olarak gözümüze çarpıyor.

HTC, Apple ve Sony gibi markalar, her modellerinde değişiklikler yapmaktalar. Evet, bu değişikliklerin birçoğu göze hoş gelmekte, ancak Samsung daha katı bir düşünce ile tutan tasarımını sürdürmeye devam ediyor. Tabi ki bu anlayışla karşılanabilir, çünkü tutan bir tasarımda değişiklik yapmak isterken işler daha da kötüleşebilir.

Gelelim paket içeriğimize. Galaxy Alpha aldığınız zaman: MicroUSB kablosu, şarj aleti ve kullanım kılavuzu da yanında veriliyor. Evet yanlış okumadınız, maalesef içerisinden kulaklık çıkmamakta.

Tasarım

Zaten telefonun güzel bir tasarıma sahip olduğunu anlatmıştık. Telefonun şasi bölümünde plastik karışımlı kaplama bulunsa da, genel kasa birinci sınıf bir alüminyum ile güçlendirilmiş. iPhone 5 ve 5S deki gibi kıvrımlı bir kenara sahip, ayrıca plastiğin tonu da iyi tutturulmuş.

Samsung Galaxy Alpha Tasarım

Samsung Galaxy Alpha’nın zarifliğini, 0,26 inç kalınlığı ve 115 gram ağırlığından anlayabiliyoruz. 4,7 inç genişliğindeki ekranını tek bir başparmağınızla kullanabiliyor olmanız, sizi ayrıca hayrete düşürecektir.

Samsung Galaxy Alpha Tasarım Karşılaştırması

Ekran

4,7 inçlik Super AMOLED ekranın 1280 x 720’lik çözünürlüğü bulunmakta. Ayrıca 312 ppi piksel yoğunluğu da oldukça yüksek bir özellik. Ekran kalitesinin, eski AMOLED ekranların aksine daha yüksek olduğunu ve Samsung Galaxy S5’e oldukça yakın olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca maksimum aydınlatmanın 422 nit olduğunu ve bu değerin Motorola Moto X’ten bile yüksek olduğunu hatırlatalım.

Samsung Galaxy Alpha Ekran Karşılaştırması

Kamera

Cihazın arka kamerası 12 MP çözünürlüğünde. LED flaşlı kamera tam 4K videolar çekebiliyor. Ön kamerası ile özçekim ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek 2,1 MP çözünürlüğünde. Ancak ilginç olan bir durum, 4K çekilen videoların ses kalitesinin 1080p olanlardan daha yüksek olması.

Samsung Galaxy Alpha Arka

Samsung Galaxy Alpha Kamera Karşılaştırması

Donanım ve Pil Gücü

Samsung Galaxy Alpha’nın yongasını Qualcomm Snapdragon 801 olarak görüyoruz. 4 Çekirdekli 1,8 GHz işlemcisi olan telefonun 2 GB RAM’i mevcut. Ayrıca 32 GB dâhili hafızası bulunan cihazın, maalesef microSD kart girişi bulunmamakta. 1860 mAh’lik nispeten düşük sayılabilecek pil gücü de eksi hanemizde yerini almakta. Ancak bu değer sizi yanıltmasın, Benchmark testinde 7 saat 50 dakikalık kullanım ömrünü gördük.

Samsung Galaxy Alpha Pil Karşılaştırması

Yorum

İçini dışını inceledik ve karşılaştırmalarımızı yaptık. Birçok özellik bakımından cihazın iyi olduğu düşüncesindeyiz. Tabi ki Samsung Galaxy S5 ve iPhone 6 ile karşılaştırmak ne kadar doğru bilinmez ancak 560 dolara satılacağı konuşulan cihazın iyi bir kitle edineceğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.