Samsung Galaxy S3 ve Samsung Galaxy S4 karşılaştırması

2222.jpg

 Samsung marka akıllı telefon kullanan kişilerin en çok araştırdıkları konuların başında hiç kuşkusuz markanın en son çıkardığı iki modelin karşılaştırmasıdır. Akıllı telefon piyasasında müthiş bir ivme yakalayarak adeta piyasayı domine eden Samsung o kadar hızlı gelişmeler göstermekte ki takip etmek neredeyse olanaksızlaşıyor. Çıkardığı bazı modeller ile satış rekorları kıran Samsung rakiplerini oldukça zorladı. Tabi ki bu satış başarıları hangi telefonlarıyla yakalandı diye sorulacak olursa ilk akla gelen modeller hiç kuşkusuz Samsung Galaxy S3 ve Samsung Galaxy S4’tür. Galaxy S4 bilindiği gibi S3’ün bir üst modeli olarak piyasaya sürülmüştü. Peki bu ürünün önceki modelinden üstün olan yanları nelerdir bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

          İlk olarak iki telefonun da tasarımını inceleyecek olursak aralarında çok büyük bir fark olmadığını görmekteyiz. Ancak Galaxy S4 çok daha zarif bir tasarıma sahip ve boyut itibariyle de Galaxy S3’ten daha ergonomik bir hal almış. 7.9 mm kalınlıkta olan Galaxy S4, Galaxy S3’ten 0.7 mm daha ince. Ayrıca yüzey boyutuna baktığımızda Galaxy S4 yüzde 9 daha az yer kaplamakta. Bu boyutları sayesinde 130 gram ağırlığa sahip olan Galaxy S4, Galaxy S3’ten 3 gram daha hafif.

Kamera özelliklerine baktığımızda bariz bir şekilde Galaxy S4’ün daha üstün olduğunu görmekteyiz. 13 megapiksellik bir kameraya sahip olan S4, 8 megapiksel çözünürlüğe sahip Galaxy S3’ten daha kaliteli fotoğraflar ve videolar çekebilmekte. Ekran çözünürlüğü 1080*1920 piksel olan S4, 720*1280 piksellik ekran çözünürlüğüne sahip olan S3’ten yine önde. Bu ekran çözünürlüğü sayesinde Galaxy S4’te görüntüler daha net ve ayrıntılar daha iyi fark edilebilmekte. Kablosuz bir şekilde şarj edilebilme özelliğinin eklendiği Galaxy S4 bu özelliğe sahip piyasadaki ender telefonlardan olmayı başarıyor. Bu özelliğin avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. Örneğin bu özelliği kullanarak normal şarj edilebilme süresinin 2 katı uzun bir sürede ancak şarj olabilmekte. Ayrıca kablosuz şarj olanağı sadece belirli bir alanda mümkün. İki telefonun işlemci hızlarına baktığımızda 4 çekirdekli ve 1.6 Ghz işlemciye sahip olan Galaxy S4, Galaxy S3’ten neredeyse 2 kat daha hızlı bir telefon.

1111

Bu karşılaştırmayı özetleyecek olursak, fiyatının daha pahalı olmasına rağmen Galaxy S4’ü seçmek için elimizde yeterince sebep var. Ayrıca bu noktada Samsung firmasını da tebrik etmek gerek. Çünkü henüz Galaxy S3’ün özellikleri piyasada en iyi olarak gösterilirken yeni çıkardıkları telefon ile neredeyse 2 kat donanım üstünlüğü sağlayabilmeleri takdire şayan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git