SetCPU for Root Users – Android Sistem Uygulaması

Root erişimine sahip cihazların olmazsa olmaz uygulamalarından olan SetCPU ile işlemci frekanslarını yönetin!

SetCPU android uygulamasını kullanabilmeniz için öncelikle cihazınızı root erişimine sahip hale getirmeniz gerekiyor.

SetCPU android uygulaması ne işe yarar?

  • Cihazınızın işlemci kullanımına belirli kurallar belirleyerek işlemci frekansının hareketlerini düzenleyebilirsiniz.
  • Bu düzenlemeler ile pil tasarrufu veya performans iyileştirmeleri sağlayabilirsiniz.

SetCPU ayarları nasıl yapılır? Nasıl kullanılır?

  • Hızlı bir ayarlama yapmak istiyorsanız uygulamanın “Main” sekmesinde yani ana ekranında bulunan, cihazınızın izin verdiği en yüksek ve düşük frekansları ayarlayabilirsiniz. Örneğin yüksek performans isteyenler için “MHz max” değerini en yükseğe getirip “MHz min” değerini ise varsayılan en düşük değer yerine daha yüksek bir değere getirerek işlemci yavaşlamalarına engel olabilirsiniz.
  • Daha kişiselleştirilmiş ayarları denemek isteyenler önce “Profiles” sekmesinin altında bulunan “enable profiles” kutusunu işaretli duruma getirmesi gerekiyor. Ardından üst taraftaki “+” işaretine basarak kural ekleyebilirsiniz.

Bu kurallara ve ayarlara birkaç örnek verelim.

  1. Ekran kapalıyken işlemci hızını düşürme: İşlemcinin ekran kapalıyken ne olursa olsun en düşük frekansta çalışıp, ekranı açma tuşuna bastığınızda normale dönmesi için kural ekleme ekranından “when screen off” kuralını seçerek işlemci frekansını max ve min olarak en düşüğe getirip “governer” ayarını ise “powersave” yaparsanız, pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  2. Belirli pil seviyesinin altına düşünce tasarruf moduna geçme : Bir örnekle açıklayalım. Pil yüzdesi %20’nin altına düştüğünde cihazın tasarruf moduna girmesini ve pilin hemen bitmemesi için kural ekleme bölümünde “battery” ayarını “<20” veya “<=20” şeklinde ayarlayıp işlemci frekanslarını en düşük aralıklara getirip, governer ayarını da powersave yaptığınız zaman, pil %20’nin altına düştüğü zaman bu kural devreye girer. Ancak bu kuralın devreye girmesi ile cihazda ciddi yavaşlamalar meydana gelebilir ve sadece iletişim için kullanmanız tavsiye olunur. Aksi takdirde iletişim dışında uygulamalar kullanmak isterseniz cihaz donabilir.
  3. İnternet tarayıcısı kullanırken donmaları engelleme: İnternette gezerken, web tarayıcısı kullanırken işlemci hızının hiç düşmeden sabit ve yüksek olmasını ayarlayarak donmaları engelleyebilirsiniz. Bunun için kural ekleme bölümünden “when web browsing” kuralını seçip işlemci frekanslarını yüksek seviyelere ayarlayıp, governor ayarını da performance yaparsanız tarayıcı kullanırken donmaların önüne geçebilirsiniz.

SetCpu for Root Users android uygulaması Google Play’de 18 bin kez indirilmiş ve 4.5 yıldız değerine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git