Sharp Aquos Crystal Akıllı Telefon Tanıtım ve İnceleme

Yıllardır hayatımızda önemli bir televizyon üreticisi olarak yer edinmiş olan Sharp, kendi akıllı telefonu olan Aquos Crystal modelini tanıttı. Televizyonlarının kalitesi düşünüldüğünde, ürettikleri akıllı telefonların da en az onlar kadar kaliteli olmasını beklemek yanlış olmaz. Sharp, Amerika Birleşik Devletleri’nde revaçta olan bir marka olmasa da, Japonya’da hâlen üst sıralarda yer alıyor ve güçlü bir rakip olarak betimleniyor.

Ancak Sharp da bunun farkına varmış olacak ki, ünlü telefon yayıncısı Sprint ile anlaşarak Amerika Birleşik Devletleri’nde de patlama yapmayı umuyor. Telefonun en belirgin özelliğine gelirsek, 5 inçlik çerçevesiz ekranı Aquos Crystal’i spor bir görünüme kavuşmuş gibi gösteriyor.

  • Tasarım

Henüz hiçbir akıllı telefon başarısı olmayan bir marka değeri için bu model büyük önem taşıyor. Aquos Crystal, daha önce gördüğünüz tüm akıllı telefon modellerinden farklı olaran şıklığı ile dikkat çekiyor. Sert hatlı tasarımını çerçevesiz ekranla süsleyen Sharp, oldukça iyi bir iş başarmış gibi görünüyor.

Aquos Crystal 1

Dürüst olmak gerekirse her ne kadar alt kısımda telefonun paneli gibi görünen ufak bir kısım olsa da, ekran kısmı %78,21’lik bölümünü oluşturmakta. iPhone 5S gibi 4 inçlik rakipleriyle karşılaştırırsak, ekran boyutu biraz daha küçük kalıyor. Tabi belirtmek gerekir, Aquos Crystal 5 inçlik ekrana sahip.

  • Ekran

Her ne kadar çerçevesiz ekranına hayran kalmış olsak da, ufak birkaç değişiklik yapılması Sharp’ın iyiliğine olacaktır. Özellikle de 1080p, Full HD ekranının olması gerekliliğinden bahsetmeliyiz. Mevcut telefonda 720×1280 çözünürlüğünde 5 inçlik LCD ekran bulunmakta. Tabi ki tüm telefon kullanıcıları, 720p yerine 1080p çözünürlüklü bir ekran kullanmayı tercih ederlerdi. Ancak 294 ppi piksel yoğunluğu sayesinde görüntülerin netliğinin de yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Aquos’un televizyon üretimi bölümünden de sorumlu olduğunu düşünürsek, ekranın kaliteli olması hiç de şaşırtıcı bir olay değil.

Aquos Ekran

  • Arayüz

Android 4.4.2 Kitkat sürümü ile gelen Sharp Aquos Crystal’in belki de en beğenilmeyecek özelliği arayüzüdür. Diğer akıllı cihazlara oranla daha az Widget barındıran Aquos Crystal, basitliği ön plâna çıkarmış olsa da birkaç Widget’ın bulunması fena olmazdı. Ancak geliştirilebilir bir sistem olması nedeniyle, bekleyip görmekte fayda var.

  • İşlemci ve Hafıza

Dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 400 SoC işlemci barındıran cihaz 1,5 GB RAM ile desteklenmiş. İşlemlerinizi kolay yapabileceğiniz ve her türlü zorluğun altından kolaylıkla kalkabilecek bu işlemciye nazaran, 3D destekli oyunlarda sıkıntı yaşanabilir.

Ayrıca telefonda 8GB dâhili hafıza bulunuyor. Bu boyut standart seviyede diyebiliriz. Telefonuyla aşırı derece fotoğraf ve video çekmeyen biriyseniz, bu boyut yeterli olacaktır.

  • Kamera

Rakipleri gibi donatılmadığı bir başka özelliğinin ise, cihazın kamerasının olduğunu söyleyebiliriz. Arka kamerası 8MP LED flaşlı olan cihazın, en iyi özelliği hızlı odaklanabilir olması. Açıkçası bu nitelikte bir telefonun 8MP kamera ile desteklenmiş olmasına biz de anlam veremiyoruz.

Aquos kamera

Yorum

Motorola, Sharp, Xiaomi gibi telefon üreticilerinin, sadece akıllı telefon üreterek bir şeyler başarması zor. Bir noktada diğer cihazlardan farklılık oluşturmak gerekir. Sharp, bu cihazındaki 5 inçlik ekranıyla farklılığını ortaya koymaya çalışmış. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Sprint aracılığıyla Boost Mobile ya da Virgin gibi şirketlerden bu telefonu almak istediğinizde sadece 149 dolara gelmesi oldukça cesurca bir hamle. Aklınızda şüpheler olabilir, keza bizim de var. Sharp Aquos Crystal modelinin ne denli tutulacağı, performansı, diğer cihazlarla olan yarışını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git