• 1524 içerik
  • 24 kategori
  • 2947 yorum

Sony Xperia M5 Özellikleri

Günümüzde son çıkan en yüksek teknolojiye sahip cihazlar bir kenarda dursun, ekonomisini düşünen insanlar tarafında orta seviye cihazlar da üretiliyor. Sony, herkesin merakla beklediği orta seviyedeki cihazları M5 ve C5 Ultra model cihazlarının tanıtımını yaptı. Bakalım M5’te bizi neler bekliyor…

  • Tasarım

Android 5.0 işletim sistemi ile satışa sunulacak olan akıllı telefonun su ve toza karşı dayanıklılık sertifikası olan IP 68 sertifikası mevcut. 142 gram ağırlığında olan telefon ayrıca 145x72x7,6 mm boyutlarına sahip.

Xperia M5 Konu içi 2

  • Ekran

Sony, Xperia M5’te 5 inç boyutunda ekran kullanmayı tercih etmiş. 1920×1080 çözünürlüğündeki ekranı, 441 ppi’lık mükkemmel piksel yoğunluğu ile desteklerken IPS LCD teknolojisini de eksik etmemiş. Ayrıca ekran, toplam cihazın %66,11’lik kısmını kaplıyor.

  • Donanım ve Pil Gücü

Merakla beklenen konuların başında şüphesiz bu orta seviyedeki cihazların donanımsal gücü ve pil gücü geliyor. MediaTek Helio X10 MT6795 model bir işlemci yongası kullanırken 8 çekirdekli 2 GHz’lik 64-bit ARM Cortex-A53 model işlemciye yer veren Sony, ayrıca grafik işlemcisi olarak da PowerVR G6200 kullanmış. 3 GB RAM’e sahip olan cihazın 16 GB dâhili hafızası bulunuyor. Tabi bu boyut MicroSD kart ile 200 GB’a kadar çıkartılabiliyor.

Pil ise 2600 mAh gücünde. Sony’nin kabaca yaptığı hesaplamalara göre 62,53 saat müzik dinlenebiliyor, 8,03 saat video izlenebiliyor, 11,82 saat konuşulabiliyor ve bekleme modunda 4G aktifken 607 saat çalışabiliyor. Kısacası Sony yine pil açısından başarılı bir iş çıkarmış.

Xperia M5 Konu içi 1

  • Kamera

Gerek arka gerekse ön kamerada tam anlamıyla performans isteyen için düşünülmüş olan M5’te 21,5 MP arka kamera bulunuyor. F2.2 değerinde diyafram değerine sahip olan arka kameranın ayrıca yüz algılama, gülücük algılama, coğrafi konumlama, dijital yakınlaştırma, özçekim zamanlayıcısı, otomatik ya da dokunma ile odaklanma, HDR, panorama, makro modu ve gece modu gibi özellikleri de bulunuyor. Peki arka kamera böyleyken ön kamerayı da boş bırakmak olmaz değil mi? Ön kamera tamı tamına 13 MP çözünürlüğe sahip. Tabi arka kamera kadar çok özelliği olmasa da, onda da otomatik odaklanma seçeneği mevcut.

Yorum

Sony Xperia M5’i orta seviye cihaz olarak duyursa da, piyasadaki birçok üst seviye cihazla benzer özellikler taşıdığını söyleyebiliriz. 400 Dolar civarı fiyatla satışa sunulması beklenen cihazın ülkemizde de 1500 TL gibi bir fiyatla satılmasını bekleyebiliriz. Yine de bu kamera özellikleri ve donanıma sahip bir cihazın fiyatının iyi sayılabileceği görüşündeyiz.

Cem

Yazar: Cem

#editör

Cem Yılmaz, 25 yaşında ve çevre mühendisi. 1995 Yılından beri bilgisayar ve 2003 yılından beri internet kullanıcısı olan yazar dostunuz; bilgisayar oyunları, basketbol ve animelere karşı ilgi duymakta. Namık Kemal Üniversitesi'ni bitiren yazar, intermediate seviyesinde İngilizce'ye sahip. Ayrıca yazar, boş zamanlarında bol bol twitch.tv/cemgineer adresinde yayın yapmakta ve MobilAmca Youtube kanalı için videolar hazırlamaktadır.

151 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.