Sony’nin Son Bombası Xperia Z4 Özellikleri

Z4.jpg

Xperia serisi ile birlikte akıllı telefon satışlarında iyi bir yer edinen Sony, Z3 ve Z3 compact modelinin ardından çok geçmeden Sony Xperia Z4 model akıllı telefonunu da tanıttı. Yine birbirinden etkileyici özelliklerin bir araya toplandığı Xperia’nın son modeli Z4’ü, sizler için kısaca tanıtalım.

 

  • Tasarım

Xperia Z4 öncelikle kullanıcısına tamamen metalden üretilmiş dış kaplaması ile merhaba diyor. Su ve toza karşı dayanıklı IP 68 sertifikasına sahip olan cihazın, Android 5.0 Lollipop işletim sistemi ile üretileceği belirlendi. Yalnızca 144 gram olan cihaz ağırlığının yanı sıra, 146.3 x 71.9 x 6.9 mm şeklinde boyutları mevcut.

  • Ekran

Sony Xperia Z4’te 5.2 inç boyutunda devasa bir ekran bizi karşılıyor. 1920×1080 çözünürlüğündeki ekranın piksel yoğunluğu tamı tamına 424 ppi olarak belirlenmiş. Toplam ekran boyutunun, telefonun tamamına olan oranı %70.88 olarak belirtilirken, bu başarılı cihazda da IPS LCD teknolojisinden faydalanılmış.

  • Kamera

Z3 modeli ile birlikte 20.7 MP kameraya geçiş yapan Sony, bu özelliği yeterli görmüş ki Z4’te de aynı kamerayı kullanmaya karar vermiş. Ancak Z3’ün aksine Xperia Z4’te tam 5.1 MP çözünürlüğünde bir ön kamera bulunuyor (Z3’te 2.2 MP çözünürlüğündeydi). LED flaşlı arka kameranın özellikleri saymakla bitmiyor. CMOS Resim sensörü, otomatik odaklanma, dijital resim stabilizasyonu, dokunma ile odaklanma, yüz ve gülümseme algılayıcısı, dijital yakınlaştırma, özçekim zamanlayıcısı ve coğrafi konumlayıcı özelliklerine sahip olan arka kameranın HDR ve panorama modları bulunuyor. Ayrıca bu 20.7 MP çözünürlüğündeki arka kamera sayesinde 4K veya 1080p HD video kayıtları yapabiliyorsunuz.

  • Donanım ve Pil Gücü

Gelelim Xperia Z4’ü, Z3’ten ayıran en önemli özelliklere… Sony Xperia Z4’te Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 model yongaya yer verilirken, 8 çekirdekli (Z3’te 4 çekirdekliydi) 64-bitlik 1.9 GHz ARM Cortex-A57 ve ARM Cortex-A53 model işlemci kullanılmış. Grafik işlemcisi olarak Adreno 430’a yer verilen cihazda 3GB RAM kullanılmış. 32 GB dâhili hafızaya sahip olan cihazın, MicroSD kart ile 128GB boyutuna kadar yükseltilebilen hafızası bulunuyor. Bir diğer Sony cihazlarının meşhur olduğu özellik olan pil gücü nispeten sorgulanabilir. Öyle ki Z3 modelinde 3100 mAh gücünde pil kullanılırken, Z4’te 2930 mAh gücünde pil kullanılmış. Ancak yeterli görünmüş olacak ki, bu pil gücünde karar kılınmış.

  • Yorum

Hâlihazırda elinizde Z3 varsa, Z4’ü almak muhtemelen yersiz olacaktır. Çünkü donanımsal açıdan az bir üstünlüğü bulunan bir cihaza bu denli para vermek gereksiz olacaktır. Ancak Z3 kullanıcısı değilseniz ve aklınızda cihaz ile ilgili sorular varsa, kesinlikle beklentileri karşılayabileceği görüşündeyiz. Gerek kameraları, gerek işlemcisi, gerekse sağlam ve ince dış yapısı ile oldukça göze hoş gelen Z4’ün ülkemizde 3 Bin TL dolaylarında satışa sunulacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git