Tek Tuş ile Root: FramaRoot

framaroot.jpg

Telefonu rootlama işlemi, herkesin aklında olan; ama garanti gider, telefon kullanılmaz hale gelir gibi söylemleri duyunca vazgeçilen bir işlem. Kullanılmaz hale gelir lafı, root işlemi sırasında bilgisayar ve telefon arasındaki usb kablosundaki bağlantı koparsa telefon zarar görür korkusu yüzündendir ve genelde rootlama işlemine yeni girişen kişiler “Ben şanssızım, kesin beni bulur bu bağlantı kopması, telefon gider.” diye düşünüp vazgeçer. İşte bu korkuyu yenen program program Framaroot.

Framaroot‘u ister telefonunuzdan, ister bilgisayarınızdan indiriyorsunuz. Indirdikten sonra telefonunuza kurulumu yapıp, programı açıyorsunuz. Programı açınca karşınıza Install SuperSu / Unroot seçeneği geliyor. Install SuperSu yu seçince karşınıza 4 secenek gelecek, Frodo, Sam, Legolas ve Arroyo. Bu 4 seçeneği sırayla deniyorsunuz ve biri olduğu zaman telefonunuz yeniden başlattığınızda ve rootlanmış oluyor.

Bu 4 seçenekte de “Failed, try another expoit if avaible (Error #9)” hatasını alıyorsanız çözüm  şu: Telefonunuzdan ayarlar kısmına giriyorsunuz, oradan USB hata ayıklamayı aktif hale getiriyorsunuz. Böylece o 4 seçenekten birinde hata karşınıza çıkmayacak ve telefonunuz rootlanmış olacak

Rootlanan telefon garanti kapsamı dışına çıkar mı ? Cevap maalesef ki evet; fakat unroot işlemi boşuna çıkarılmamış 🙂 Programa girip unroot yaptığınız takdirde telefonunuz eski haline döner ve garantiden bir şey kaybetmezsiniz.

Daha fazla bilgi için Root, Rom, Kernel, CWM Nedir? konusunu ziyaret edebilirsiniz.

Framaroot’u Google Play Store’dan $1.8 karşılığında edinebilirsiniz. Program ile rootlayabileceğiniz telefon listesi şu şekilde;

One Reply to “Tek Tuş ile Root: FramaRoot”

  1. Mehmet dedi ki:

    Error #5 hatasi aliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git