Telefon Kamerası Neden Bulanık – Puslu Çekim Yapar? Çözüm Burada!

Akıllı telefon kullanıcılarının sürekli yaşadığı problemlerden birisi olan bulanıklık problemi, insanlarımızın yeterince net resimler çekmesinin önüne geçebiliyor. Odaklama yapamayan ve net resimler çekemeyen kullanıcılar da bu sorunu ortadan kaldırmak için arayış içerisine giriyorlar. Peki telefonun kamerası bulanık çekiyorsa ne yapmalıyız?

1-) Kullandığınız telefonda Auto Focus özelliği yoksa, net resim çekmeniz biraz daha zorlaşabilir. Son zamanlarda yeni üretilen akıllı telefonlarda Auto Focus özelliği yer aldığı için, oldukça net yakın çekimler dahi yapılabiliyor. Fakat bu özellik telefonunuzda yoksa, net çekim yapmanız biraz zor diyebiliriz.

2-) Telefonunuz, karanlık bir ortamda çekim yapıyorsa fotoğrafların bulanık olması normaldir. Aynı zamanda ters ışığa maruz kalan ve aşırı aydınlık ortamda bulunan telefonlarda da çekim kaliteleri düşüş yaşayabiliyor. Bu durumda Snapseed gibi fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanabilirsiniz.

3-) Çekim esnasında fotoğraf çekme tuşuna basar basmaz, telefon ufak bir harekete maruz kalmış olabilir. Çekim esnasında sabit tutulmayan telefon, daima bulanık resimler çekecektir.

4-) Telefonunuzun bulanık çekme sebeplerinden birisi de lens kirliliği olabilir. Sürekli cebimizde taşıdığımız telefonun kamerası kirlenip tozlanabiliyor. Bu nedenle gözlük beziyle, ıslak mendille veya kolonya ile mutlaka lens temizlenmelidir. Eğer telefonunuz tamirden sonra puslu çekmeye başladıysa kamera camına toz kaçmış olabilir.

5-) Telefonunuza herhangi bir darbe geldiyse, bu durum da çekimin kalitesini düşürebiliyor. Kamera soketiniz zarar görmüş olabilir veya lensiniz çatlamış olabilir. Bu sorunlara sahip olan telefon hiç görüntü vermez, verse bile kalitesiz fotoğraflar çeker.

6-) Her lensin belirli bir çekim ömrü vardır. Uzun süre kullanılan telefon, ilk başlardaki gibi kaliteli çekimler yapamayabilir. Bu doğrultuda bir teknik servise giderek kamera değişimi yapmanızı öneririz.

Yukarıdaki bilgileri dikkatli uygulayarak, telefonunuzun kalitesiz ve net olmayan resimler çekmesini kısmen de olsa engelleyebilirsiniz.

Sinan
Yazar: Sinan #editör

26 yaşındaki editör Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Özellikle teknoloji dünyasındaki yenilikleri paylaşmayı sever ve bu paylaşımlardan bir şeyler öğrenilmesini ister.

409 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.