Telefonunuz Suya Düştü Diye Üzülmeyin

Günümüzde telefon artık her yerde elimizde olduğu için kazalarda kaçınılmaz oluyor. Yere düşürmeler olsun kaybolmalar olsun, suya düşürmek olsun başımıza gelen felaket denilebilecek olaylardan. Yığınla para verdiğiniz akıllı telefonun suya düşmesiyle birlikte bir kenara kaldırmak yerine yapabileceğiniz çok basit yöntemler ile telefonunuzu tekrar kullanabilirsiniz.

  • Telefonunuzu suya düşürdüğünüz de yapmanız gerek en önemli şey telefonu açmamanız gerektiğini bilmektir. Eğer açarsanız içeriye girmiş su büyük ihtimal ile telefonunuzun bozulmasına yol açacaktır. Telefonunuzun çalışıp, çalışmadığını daha sonra kontrol edersiniz. iPhone ve Samsung kapanmadan 30 saniye boyunca suyun içinde kalabiliyor (test ettim). Fakat kapanmadı diye de “ aaa bir şey olmadı kullanmaya devam edeyim “ demeyin ve hemen cihazı kapatın. Suyun içine düştüğünde eğer çıkartılabiliyorsa pili hemen çıkarın.
  • Telefonunuzdaki sökülebilen tüm parçaları çıkartın, SimKart, SDKart, batarya gibi sökülen parçaların hepsini sökün. Telefonu parçalara ayıracak kadar bilginiz varsa hemen ayırmaya başlayın ve bir yandan da ıslak olan yerleri peçete ile bastırmadan kurulayın. Havayla temas ettirmeniz gerekiyor suya düşen telefonu ki içindeki su kurusun. Eğer ayırmayı bilmiyorsanız telefonu sağa sola sallayabilirsiniz.
  • Telefonunuz suya düştüğünde bence en etkili yöntem ağzı kapatılabilir bir poşet içine pirinç koyduktan sonra telefonu 2-3 gün içinde yatırmak olacaktır. Pirinç telefondaki tüm nemi çekeceği için telefonunuzda hiçbir hasar kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git