Tim Cook App Store Açılışına Geliyor!

tim-cook1.jpg

Bilmeyenler için öncelikle bu kişilikten biraz bahsedelim. Tim Cook, Apple’ın şuan ki CEO’su konumunda bulunan halk dili ile anlaşılacağı üzere Apple’ın patronu.

Steve Jobs ın hayata gözlerini yummasından sonra yönetim kurulu kararı ile başa gelen Tim Cook, şirketi Steve kadar iyi yönetemese de elinden geleni yaptığıda kaçınılmaz bir gerçek. Tabi Steve ile kıyaslamak bel ki çok uç bir nokta oluyor. Steve’in ayrı bir dünyası, yaşam felsefesi ve teknolojik aletlere bakış açısı vardı.

Apple’ın daha önce Türkiye’de mağazası bulunmuyordu. Zorlu Center’da açılacak olan Apple Store’un açılışını gerçekleştirmek için Tim Cook Türkiye’ye gelecek. Şubat ayında açılması planlanan mağazayı Apple meraklıları oldukça büyük bir ilgiyle bekliyorlar.

Cook’un bir geliş sebebinin de Türkiye’de uygulanacak olan Fatih projesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile konuşmak olduğu söylentileri dolaşıyor. Fakat Apple’ın bu projede seçilmediğini biliyoruz. Ancak bu adım ile neler değişir onuda ileriki zamanlarda göreceğiz.

Peki ama bu Apple Store’un Türkiye’ye ne yararı olacak ? Hemen cevaplayalım.

Apple önceden ihraç olarak geliyordu Türkiye’deki tezgahlara ama artık Apple Store aracılığı ile hem kısa sürede hem de ucuz fiyata gelecek. Yani örneğin önceden 1.000 TL ye aldığınız iPhone’un fiyatı Apple Store sayesinde 700 TL civarına düşecek. Buda Apple’ın satış rakamlarını ülkemizde patlatacak gibi duruyor. Fiyat’ın yüksek olması ihraç geldiği ve Apple Store’un olmayışındandı. Ama artık oda geleceğine göre fiyatlarda fark edilir derecede düşüş olacağını söyleyebiliriz.

Macbook fiyatları oldukça uçuk rakamlar ile satılıyordu. Ama artık biraz daha ucuzlayarak satışa sunulacaktır. iMac , iPad ve iPod gibi diğer Apple ürünleride düşüş yaşayacaklar listesinde yer alıyor. Apple ürünlerinin pahalı olması kullanıcılarını sınırlı tutuyordu. Ama bundan sonraki gidişat neyi gösterir ona tam olarak yorum yapamıyoruz.

Samsung gibi dev firmaların ülkemizde müdürlükleri olduğu için Apple cihazlarına göre daha ucuza satışa sunuluyordu. Apple’ın bu adımı hem ülkemizin benliğini tanıdığını hemde ürünlerinin ne kadar çok kullanıldığını gördüğündendir. Çünkü CEO’nun bir ülkeye gidipte mağaza açtığı çok az görülmüştür.

Mobil meraklılarının ilgisini çekebilecek Apple Store’a Şubat ayından sonra müşteriler alışveriş için uğrayabilecekler. Ama fiyatların bir anda düşüş yaşayıp yaşamayacağını tam olarak bilemiyoruz.

One Reply to “Tim Cook App Store Açılışına Geliyor!”

  1. Emre dedi ki:

    Gelsin bakalım. Ülkemizi ziyaret etsin. Güzel bi ülke görsün :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git