Türkiye’nin Yeni Logosu Tanıtıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yeni logosunu tanıttı. Logo, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlandı.

Bu yeni slogan ve logo hakkında konuşma yapan Erdoğan, “Yeni logo ve “Gücünü keşfet” sloganı, yeni Türkiye’nin özgüveninin simgesidir” dedi.

Toplantıda logonun ülkemiz için önemine değinen Erdoğan,”Esasen buna benzer süreçleri tıpkı böyle bir heyecanla yaşamıştık. 28 Ocak 2004’te bir yasa çıkardık. Türk Lirasında altı sıfır atılması sürecini başlattık. Yeni Türk Lirası adı altında yeni paraları 1 Ocak 2005 tarihinde tedavüle soktuk. Bu yeni banknot ve madeni paraların tanımını da biz yapmıştık. Yeni Türk Lirası o dönemde mevcut paralarla aynı tasarımı taşıyordu ancak altı sıfır olmaksızın basılmıştı. Ardından 1 Ocak 2009 yılında milletçe yine bir başka heyecanı yaşadık. Geçici olarak tedavüle girmiş Yeni Türk Lirası’ndan yeni ibaresini kaldırdık. Dünyanın ilgiyle izlediği çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Altı sıfırın atıldığı yeni paramız tüm dünyada beğeni topladı. Türk Lirası nihayet itibarına yeniden kavuştu. Bugün yaşadığımıza benzer bir heyecanı Türk Lirasının simgesini hazırlarken ve açıklarken yaşadık. Dünyadaki tüm güçlü ve saygın para birimlerinin bir logosu vardı. Ancak Türk Lirası için sadece TL kısaltması kullanılıyordu. Bir logo hazırlandı kamuoyuna tanıtıldı. Bu logo da hızla yaygınlaşarak vatandaşlar tarafından kullanılmaya başlandı. Şu anda çarşıda pazarda bu logonun kullanıldığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Görüntülemeler
80
Konu Etiketleri:
Konu Kategorileri:
Konu Dışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.