• 1530 içerik
  • 24 kategori
  • 2954 yorum

WhatsApp 600 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Günümüz teknolojisinde insanlar artık kısa mesaj atmak yerine internetten kolayca mesaj yollayabileceği uygulamalara yönelir oldu. Bu uygulamaların başını da şüphesiz, Facebook’un 19 milyar dolara satın aldığı WhatsApp çekiyor. WhatsApp uygulamasının ne kadar değerli olduğunu, şu anki CEO’su Jan Koum’un şu tweeti açıklıyor: “Artık 600 milyon kullanıcıya sahibiz!”.

WhatsApp’ın 500 milyon kullanıcıya Nisan ayında ulaştığını yine Jan Koum’un attığı tweetler sayesinde öğrenmiştik. Karşılaştırma yaparsak aynı süreçte Facebook Messenger uygulaması da tam 200 milyon kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Yani kabaca hesap edersek şu an Facebook sayesinde 800 milyon kişi mesajlaşabiliyor, hele ki 200 milyondan fazla da Instagram hesabı olduğunu düşünürsek bu inanılmaz bir rakam.

WhatsApp vs WeChat

WhatsApp’ın en yakın rakibi, Çinli üreticilerin geliştirdiği WeChat uygulaması ve şu an 438 milyon aktif kullanıcıya sahip. Çin’de büyük bir kullanım kitlesi olsa da, WeChat uygulaması henüz dünyada bu kadar ilgi çekici görünmüyor. WeChat uygulaması, Nisan ayında 400 milyon kişiye ulaştığını duyurmuştu.

Satın alma bedelinin sadece 1 dolar olduğu WhatsApp’ın Facebook’a daha tonla para kazandıracağı gerçek. Gelecek zamanlarda rakipleri gibi oyun, tema, uygulama gibi eklentilerle WhatsApp’tan daha da para kazanabileceklerini de düşünmüyor değiliz. Tüm Türkiye’nin iletişiminden sorumlu WhatsApp’a teşekkür ediyoruz, iyi ki varsın WhatsApp!

 

Cem

Yazar: Cem

#editör

Cem Yılmaz, 25 yaşında ve çevre mühendisi. 1995 Yılından beri bilgisayar ve 2003 yılından beri internet kullanıcısı olan yazar dostunuz; bilgisayar oyunları, basketbol ve animelere karşı ilgi duymakta. Namık Kemal Üniversitesi'ni bitiren yazar, intermediate seviyesinde İngilizce'ye sahip. Ayrıca yazar, boş zamanlarında bol bol twitch.tv/cemgineer adresinde yayın yapmakta ve MobilAmca Youtube kanalı için videolar hazırlamaktadır.

151 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.