WWDC 2019’da Neler Tanıtıldı?

Apple’ın her yıl düzenlediği WWDC etkinliği bu yıl da 3-6 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Yeniliklerine her yıl bir yenisini kadan Apple, bu yıl WWDC’de neler tanıttı, gelin birlikte bakalım.

Tabi ki ilk en çok merak edilen: iOS 13

Apple’ın en çok kullanılan ürünü mobil cihazlar olmasından dolayı en çok merak edilen de haliyle iOS 13 oldu. Apple, iOS 13’ü Eylül ayında yeni iPhone 11 ile duyurmayı planlıyor. Arayüz ve yapıda önemli değişiklikler beklenmezken görünüm olarak beklenen karanlık mod iOS 13 ile geliyor.

Uygulama yükleme ve güncelleme hızı: iOS 12 oldukça stabil olsa da 13 ile hız ve performans iyileştirmeleri geliyor. Apple, iOS 13 ile uygulama indirme ve güncellemelerin 50% daha hızlı olacağını paylaştı. Ek olarak iMessage, Hatırlatıcılar gibi uygulamalar da yeni özelliklerle donatılıyor.

Tek kullanımlık mail adresleri: Kişisel güvenliğin önemini vurgulayan Apple, her uygulamaya kayıt olduğunuzda o uygulamaya özel mail adresi oluşturacak.

Apple Kimliği ile giriş yap: Apple kimliği yaygınlaşıyor. İlerleyen süreçte çeşitli platformlara Apple kimliğiniz ile girebileceksiniz.

Mesaj okuyup cevaplayan Siri: Günden güne kendini geliştiren Siri ablamız artık size gelen mesajları okuyup sizin söyleyeceğiniz şekilde cevaplayabilecek.

Ve yeni iPad OS!

Birden fazla uygulama kullanımı ve hız: Uygulamaların kullanımı daha fonksiyonel hale geliyor. iPad’ler günden güne bilgisayarlara yaklaşmaya devam ediyor. iPad’deki kes-kopyala-yapıştır seçenekleri daha kolay kullanılabilecek ve tepkime süresi 20ms’den 9ms’ye inecek.

En büyük yenilik: Yeni MacBook Pro!

Fiyatı ile başlıyoruz. 🙂 Yeni MacBook $5.999 açılış yapacak. Intel Xeon işlemci, 28 çekirdeğe kadar işlemci seçeneği, buna ek olarak anakart üzerinde yer alan 12 RAM yuvası sayesinde, 1.5 TB’a kadar RAM kullanılabilmesi diğer özellikler.. 6 bellek kanalına sahip olan Mac Pro’ya takılan ECC bellekler, 2933 MHz hızında çalışıyor. Radeon Pro Vega II olarak kullanılan ekran kartı ise dünyanın en güçlü ekran kartlarından birisi olarak görülüyor.

Saatlerin yeni yüzü: WatchOS 6!

Geçtiğimiz yıl tanıtılan WatchOS 5’in ardından bu yıl da WatchOS 6 tanıtıldı. Yeni arayüzler ve yazı fontları, sesli kitap okuma özelliği, hesap makinesi en büyük özelliklerden bazıları. AppStore kullanan Apple Watch‘lar için yeni bir uygulama mağazası da kurulacak.

MacOS Catalina 10.15!

MacBook’ların yeni işletim sistemi MacOS Cataline 10.15 de WWDC 2019’ta tanıtıldı. En dikkat çeken özellik ise iTunes’a veda ediyoruz. iPhone’umu Bul, Arkadaşlarımı Bul gibi özellikler Find My uygulamasında birleştirildi. Sürümün sonbahar aylarında yayınlanması planlanıyor.

tvOS 13 yayınlandı! İşte özellikler;

4. nesil Apple TV ürünlerini çalıştıran tvOS yenilendi. tvOS 13 ile birlikte Apple kendine özgü TV programlarını yayınlayabilecek. Apple TV’nizde farklı kullanıcı profilleri oluşturabileceksiniz. Yani hem sizin hem kardeşinizin ayrı ayrı hesapları olabilecek. Ebeveyn denetimi, 4K Youtube desteği, Kumandayı Bul özelliği diğer özelliklerden ama en büyük özellikle Apple TV’lerden artık Safari’nin kullanılabilmesi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git