• 1530 içerik
  • 24 kategori
  • 2954 yorum

Yavaşlayan iPhone’lar Nasıl Hızlandırılır?

Geçtiğimiz haftalarda Apple’ın eski iPhone modellerini bilerek yavaşlatıyoruz itirafı, kullanıcıların tepki göstermesine neden oldu. Birçok kullanıcı cihazların yavaşladığını fark ederken, bazı kullanıcılar ise bir fark göremediklerini dile getirdi. Bu tamamen hafızanın büyüklüğü ve ne kadarının kullanıldığıyla ilgili bir durum olabilir. Siz de iPhone’nunuzun yavaşladığını düşünüyorsanız bazı ufak tüyolar ile cihazınızı daha kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Gereksiz Verileri Temizleyin

Hafızası dolmaya başlayan iPhone’lar eskiye göre daha yavaş çalışmaya başlar. Bu nedenle uygulamalardan kullanmadıklarınızı kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra medya içeriklerinizi yedekledikten sonra silip hafızayı boşaltabilirsiniz. Hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını görmek için telefonun ayarlar bölümünden genel – iPhone saklama alanı adımlarını takip edebilirsiniz.

Dosya Formatını Değiştirin

iOS 11 güncellemesi ile kullanıma sunulan HEIF, fotoğraf ve videoların daha az yer kaplaması için kullanılan bir dosya formatıdır. Bunun için ayarlar – kamera – biçimler bölümüne girerek bu formatı aktifleştirebilirsiniz. Yeni dosya formatları yalnızca iPhone 7 ve üzeri modellerde görülebilir.

Uygulamalarınızı Güncel Tutun

Telefonunuz otomatik güncelleme modunda ayarlı olsa bile iPhone’lar bazen internet erişimini algılayamayıp uygulamaları güncellemeyi unutabiliyor. Bunun için sık sık App Store üzerinden uygulamaların son sürüm olup olmadıklarına göz atabilirsiniz. Hatta otomatik güncelleme özelliğini kapatarak da performans hızını arttırabilirsiniz. Çünkü bu özellik işlemci ile pili kullandığı için gereksiz bir yavaşlatma yaratabiliyor.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Devre Dışı Bırakın

Telefonun ayarlar bölümünden genel – arka planda uygulama yenile adımlarını takip ederek bu özelliği kapatabilirsiniz. Bu özellik aktif olduğunda arka planda uygulamalarınız devamlı içeriklerini yeniler. Bu da işlemcinizde yer kaplar ve pil süresini azaltır.

Konum Servisleri Ayarlarınızı Yapın

iOS 11 güncellemesine sahip olan kullanıcılar bir uygulamanın yalnızca kullanırken konuma erişmesini sağlayabilir. Bu ayarları yapmak için ayarlar – gizlilik bölümüne girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone’u Yeniden Başlatmak

Çok eski bir gelenek olan kapatıp açmak, yavaşlayan iPhone’lar için de geçerli. Uzun süre hiç yeniden başlatılmamış bir iPhone, menüde kasmalar yapabilir. Bunun için ayda bir cihazı kapatıp açmak performansı hızlandıracaktır.

Funda

Yazar: Funda

#editör

Eskişehir Anadolu Üni. Kimya mezunu. Kimya onun için vazgeçilmez olsa da, Medya ve Teknolojiye ilgisini geliştirerek, hayatına bu yönde devam etmekte.

523 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.